Josef Fischer - ostatni z wielkich pionierów | 2020.10.26 |
| Josef Fischer - ostatni z wielkich pionierów |
|
Dokładnie dwa miesiące temu świat narciarski utracił ważną postać. Josef Fischer był jednym z pionierów austriackiego rynku narciarskiego. W ciągu swojego życia wyniósł niewielką rodzinną fabrykę nart do poziomu światowego giganta. Zmarł 26. Sierpnia br., raptem kilka dni przed swoimi 91. urodzinami. Jego ciekawe życie przebiegało pod znakiem wielkiej pasji do sportów zimowych.
Josef Fischer urodził się 12 września 1929 roku w austriackim miasteczku Ried im Innkreis. Przyszedł na świat jako trzecie dziecko państwa Fischer. Ojciec, Josef Fischer senior, wówczas już od pięciu lat wytwarzał drewniane sanki i narty. Ponieważ produkty cieszyły się ogromną popularnością, w 1936 roku w rodzinnej stolarni ruszyła seryjna produkcja sprzętu narciarskiego. Młody "Pepi", jak nazywała go rodzina i przyjaciele, od początku żywo interesował się rzemiosłem. Po ukończeniu technikum stolarskiego w Hallein, gdzie zdobył praktyczną wiedzę, dołączył do rodzinnego biznesu w 1949 roku. W następnym roku opuścił jednak firmę, by udać się do Wiednia na studia poświęcone międzynarodowemu handlowi. Po uzyskaniu dyplomu, na dobre powrócił do biznesu w 1951 roku.
Po śmierci swojego ojca w 1959 roku, niespełna 30-letni Josef, przejął stery w firmie wraz z siostrą. Jego wizjonerskie pomysły sprawiły, że nieustannie udoskonalał sprzęty do uprawiania sportów zimowych. Nie tylko wniósł innowacyjne myślenie we wszystkie obszary produkcji i marketingu, ale też stworzył oddany zespół, który z zaangażowaniem pomagał mu przekuć wizje w rzeczywistość. Zawsze najważniejsza była dla niego rodzinna atmosfera wśród pracowników, a firma słynie z niej po dziś dzień.
Pod przewodnictwem "Pepiego", zakład szybko rozwinął się do poziomu największej i najbardziej zmodernizowanej fabryki nart na świecie, a marka Fischer stała się pionierem technologii na rynku narciarskim. W lipcu 1973 roku Josef Fischer wziął pod swoje skrzydła mieszczącą się w Ried fabrykę skarpet i dzianiny. Marka Löffler - bo o niej mowa - wyspecjalizowała się wówczas w tworzeniu funkcjonalnej odzieży sportowej, stając się ważnym członkiem Fischer-Group.
W ciągu swojej kariery Josef Fischer otrzymał wiele odznaczeń i medali. W 1971 roku został mianowany Honorowym Kanclerzem Handlu Austrii. Jako prezes Stowarzyszenia Austriackich Producentów i Dostawców Dóbr Sportowych (VSSÖ) otrzymał tytuł Górnego Austriaka Stulecia i do końca życia pozostał honorowym prezesem tego stowarzyszenia.
W 1990 roku odnoszący sukcesy biznesmen odsunął się z codziennego zarządzania firmą, jednak do 2003 roku pozostawał przewodniczącym rady nadzorczej. Ostatecznie na emeryturę odszedł w 2007 roku, zachowując pozycję członka rady nadzorczej, żeby utrzymać swoje bliskie powiązanie z firmą.
|
Josef Fischer - ostatni z wielkich pionierów |
|
Przez całe swoje życie Josef Fischer żywił głęboką pasję do sportów zimowych. Wiele wielkich gwiazd sportu, od austriackiego bohatera Franza Klammera po norweskiego króla cross country Björna Dæhlie, było związanych ogromną więzią z marką i jej liderem. W wywiadzie udzielonym z okazji swoich 70-tych urodzin "Pepi" przyznał, że za najbardziej satysfakcjonujące zdarzenie swojego życia zawodowego, uznaje zwycięstwo Egona Zimmermanna podczas Igrzysk Olimpijskich w Innsbrucku.
"W osobie Josefa Fischera straciliśmy wizjonera, który nie tylko kochał narciarstwo, ale przez dekady tworzył narty w duchu innowacyjnych pomysłów. Jego pasja była tak ogromna, że na zawsze zakorzeniła się w fundamentach firmy" - mówi Franz Föttinger, CEO Fischer Sports. "Wizje i przedsiębiorczy zmysł "Pepiego" uczyniły markę Fischer tym, czym jest dziś. Pracownikom po jego śmierci spokój ducha zapewnia fakt, że holding pozostaje w rękach dwóch rodzinnych fundacji. Damy z siebie wszystko, żeby jak najlepiej kontynuować dzieło jego życia - wielką rodzinną austriacką firmę".
|
Tagi: #sprzęt narciarski #narty #fischer #
| powrót
Aktualne wiadomości w twojej poczcie!
|
Sprzęt narciarski 24/25
Porady
|