skionline.plsprzęt wiadomości Wyślij link znajomemu Wydrukuj Dodaj komentarz

MFS - Memory Foam System - wynalazek firmy Meindl?

2004.05.14
Latem roku 2003 firma Meindl zaprezentowała po raz pierwszy MFS, Memory Foam System - i zdaniem turystów i alpinistów wyważyła otwarte drzwi. Petra Griesel zgłębia tajemnice MFS...
Lukas, co kryje się pod nazwą MFS?
MFS jest specjalną wykładziną piankową w obszarze kostki, składającą się ze sklejonych ze sobą pianek o różnych właściwościach: pianka o wysokiej elastyczności jako podstawa i pianka o małej elastyczności. Ostatnia reaguje na ciepłotę stopy: But aktywie dopasowuje się do stopy.

Czy to rzeczywiście działa?
Tak, wyraźnie widać różnicę względem buta bez MFS. Jednakże po włożeniu takiego buta potrzeba trochę czasu, ponieważ pianka zmienia się powoli pod wpływem nacisku i ciepła. W celu zapewnienia optymalnego dopasowania, po upływie około pięciu minut but należy ponownie zasznurować.

Co było celem przy opracowywaniu MFS?
Buty, które pasowałyby do możliwie wielu różnych kształtów stopy. Stopy są tak samo zróżnicowane jak sami ludzie. Wiemy także, że generalnie stopy stają się coraz dłuższe i węższe. Tak więc opracowaliśmy koncepcję MFS także po to, żeby polepszyć trzymanie pięty w przypadku stóp węższych. Poza tym stopa zmienia się w czasie dnia. Puchnie, staje się szersza... Pianka MFS stale dopasowuje się indywidualnie do tych zmian. Dzięki temu uzyskuje się nadzwyczaj dobry komfort noszenia. But pasuje prawie
tak, jakby był "odlany".

Były, czy też są problemy z wprowadzeniem MFS do produkcji?
Tak, mieliśmy problemy ze znalezieniem właściwych pianek i ich rozmieszczeniem w bucie. Wszystko musiało być względem siebie dokładnie dopasowane. No i oczywiście MFS nie mogła negatywnie wpływać na komfort klimatyczny, przede wszystkim butów z membraną z GORE-TEX®.

Czy w takim razie MFS wpływa na pocenie się, aktywność oddychania lub ciężar?
Nie, MFS nie zwiększa pocenia się ani też nie ogranicza aktywności oddechowej. Pianka przepuszcza powietrze, a klejona jest tylko punktowo. Cyrkulacja powietrza odbywa się ponadto w obszarze języka i przedniej części stopy. A po trzecie, zwiększenie ciężaru o cztery gramy, które to spowodowane jest zastosowaniem pianki, praktycznie nie ma znaczenia.

Czy buty z MFS są droższe niż normalne buty?
Buty z MFS powinny w zasadzie kosztować kilka Euro więcej: ogólne koszty opracowania, większy nakład na produkcję oraz droższy materiał. Jednakże nie zwiększyliśmy ceny detalicznej butów, które teraz wyposażone są w MFS, w stosunku do poprzednich modeli. Klient za tą samą cenę otrzyma buty o większej wartości.

Czy inni producenci także stosują?
MFS lub coś podobnego? Pomysł MFS wziął się z butów narciarskich. Tylko, że tam początek jest inny: Piankę buta wewnętrznego podgrzewa się z zewnątrz tak długo, aż można ją formować, a następnie schładza się ją przy stopie. W przypadku MFS ma miejsce elastyczne dopasowanie bezpośrednio do stopy dzięki ciepłocie ciała. Jeśli chodzi o taką koncepcję, to MEINDL jest jedynym producentem.
A poza tym nie jest tak prosto sprawić, żeby wszystko funkcjonowało. Chociaż będzie to naśladowane. Nie byłby to pierwszy przypadek przecierania przez nas szlaku.

skionline.pl

powrót

Zobacz
Aktualne wiadomości w twojej poczcie!
Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowy,
bezpłatny narciarski serwis informacyjny skionline.pl
dopisz się do naszego newslettera.


Sprzęt narciarski 24/25
Porady
WorldSkitest 23/24
  • Test nart 22/23
  • Snowstyle 22/23
  • WorldSkitest: