skionline.plsprzęt wiadomości Wyślij link znajomemu Wydrukuj Dodaj komentarz

Praca stóp w skręcie - czyli narciarstwo dla zaawansowanych

2011.12.31
Didier Cuche fot. Head
Kliknij, aby powiększyć.
Didier Cuche fot. Head
Czy wysuwać wewnętrzną nogę w skręcie? Istnieje cienka granica między popełnieniem błędu, a wykorzystaniem tego ruchu dla zwiększenia pewności i szybkości jazdy. Postaram się jak najprościej opisać i pokazać tą granicę.
Popatrzmy jak pracują stopy w ujęciu od góry. Wysuwanie wewnętrznej narty na początku skrętu. Jaki to ma cel? Na pewno nie chodzi o sam ruch wysuwania. Taka praca wykonana poprawnie i w odpowiednim czasie powoduje właściwe ustawienie bioder. Ważne to szczególnie w pierwszej fazie skrętu, uzyskamy mocniejsze postawienie narty zewnętrznej na krawędź. Niezbędne na twardych i stromych trasach.

Zobaczcie jak taka praca wygląda u Maćka Bydlińskiego:



Komentarz: z tego ujęcia wygląda jakby nogi były bardziej z  przodu niż tułów, to nie prawda. Tak to wygląda z ujęcia kamery zamontowanej na głowie. Zwracam również uwagę, że kamera z szerokim kątem trochę przekłamuje ugięcie nart (bardziej je wygina)

Jedna z najważniejszych i podstawowych zasad mówi: na początku skrętu ramiona zawsze muszą być bardziej z przodu niż stopy.  Jeśli połączymy wysunięcie narty (ustawienie biodra wewnętrznego z przodu) z mocnym pochyleniem do przodu, to dostaniemy niezwykle skuteczne podparcie krawędzi narty dolnej. Pamiętajcie musimy być z przodu!!! Jeśli jednak zostawimy ramiona z tyłu, a narta wewnętrzna pozostanie wysunięta sylwetka stanie się zblokowana i nie będzie mowy o kontroli jazdy. Tak jak pisałem wcześniej: granica jest bardzo mała i krucha.

Jeszcze wyraźniej widać to u Teda Ligety:



Jak uzyskuje się prędkość? Narta zewnętrzna w skręcie stopniowo dogania nartę wewnętrzną i przy równym obciążeniu stóp 50/50 dostajemy gazu przy wyjściu ze skrętu. Oczywiście niezbędne jest odpowiednie wyczucie rytmu i elastyczne prowadzenie nart.  Ważne! Usztywnienie całego ciała, które pojawiło się w fazie zakrawędziowania (wysunięcia nogi), musi zniknąć. Zbytni napięcie zabija prędkość.

Podstawy techniki, fazy skrętu zostały dokładnie opisane w naszej książce: "Narciarstwo od A do Z". W tym krótkim tekście wskazuję tylko na mały szczegół w technice jazdy. Warto się nad nim zastanowić.
   
Namawiam do komentarzy i pytań na forum

Marcin Szafrański
www.grupaszafranski.pl

skionline.pl
Tagi: #technika jazdy #gigant #skręty

powrót

Aktualne wiadomości w twojej poczcie!
Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowy,
bezpłatny narciarski serwis informacyjny skionline.pl
dopisz się do naszego newslettera.


Sprzęt narciarski 24/25
Porady
WorldSkitest 23/24
  • Test nart 22/23
  • Snowstyle 22/23
  • WorldSkitest: