skionline.plsprzęt przeczytaj Wyślij link znajomemu Wydrukuj Dodaj komentarz

Warto wiedzieć. Kurtki trekingowe

2002.10.22
Kurtka Mc Kinley firmy Bergson
Kurtka Mc Kinley firmy Bergson
Kurtka, ale jaka?

Jednym z podstawowych elementów ekwipunku turysty jest profesjonalna, niezawodna kurtka
Producenci profesjonalnej odzieży turystycznej wychodzą naprzeciw coraz bardziej wymagającym klientom. Wydaje się, że kurtki takich producentów, jak: Bergson, Mammut, Lafuma, The North Face czy Karrimor, lepsze już być nie mogą. A jednak...
Kaptur i kieszenie
Jednym z ważniejszych elementów kurtki jest kaptur. Najlepiej, gdy jest zintegrowany z kurtką - na tyle cienki, że z powodzeniem można go zwinąć i schować w kołnierzu, i na tyle mocny i odporny, by ochronić przed największą ulewą. Dzięki temu mamy pewność, że nigdy nie okaże się, że zaczyna padać lub mocno wiać, a kaptur leży odpięty w szafie.
Regulacja kaptura we wszystkich płaszczyznach pozwala tak go dopasować, że porusza się razem z głową, nie ograniczając widoczności. Wpływa to znacząco na bezpieczeństwo podczas wędrowania lub wspinaczki. Kaptur powinien być wyposażony w wysoką gardę oraz w sztywny daszek chroniące twarz i oczy przed deszczem, wiatrem i zacinającym śniegiem.
Profesjonalna kurtka musi mieć także siateczkę transmisyjną, dzięki której para wodna wytwarzana podczas wzmożonego wysiłku jest efektywniej odprowadzana na zewnątrz kurtki. To powoduje, że nie odczuwamy na plecach nieprzyjemnego chłodu, podmuchów zimnego wiatru, a w efekcie nie marzniemy i nie chorujemy.
Kurtki przeznaczone do trekkingu można najczęściej spiąć z bluzą polarową. Służy do tego dodatkowy zamek. Umożliwia on trwałe i wygodne połączenie kurtki z większością dostępnych na polskim rynku podpinek flisowych.
Kieszenie - ich odpowiednia liczba i ułożenie - dla niektórych turystów są jedną z istotniejszych rzeczy. Do "suchej kieszeni" wewnątrz kurtki można dostać się bez rozpinania głównego zamka, wyciągnąć z niej portfel czy dokumenty podczas deszczu tak, aby woda nie dostała się do środka. Kieszenie, często ocieplane, powinny być także zabezpieczone suwakami i tzw. systemem velcro (oryginalne napy i rzepy). To gwarantuje, że noszone tam drobiazgi nie zgubią się i nie dostanie się do nich woda.

Same "texy"
W kurtce, w której jedziemy na wyprawę, zwłaszcza ekstremalną, ważne są również zabezpieczenia przed przedostaniem się do wewnątrz śniegu czy wody. Są to m.in. fartuchy przeciwśniegowe oraz ściągacze. Te drugie najlepiej, gdyby były wyposażone w łatwo regulowane stopery obsługiwane jedną ręką (jak w systemie one touch w kurtkach firmy Bergson) . Wyregulowanie tylko jednego takiego stopera powoduje równomierne działanie ściągacza na całej długości. Mankiety regulować można natomiast za pomocą systemu velcro, płynnie zmieniając ich obwód.
Innymi detalami niezbędnymi w kurtkach na wyprawy są podwójne suwaki w zamku głównym, które ułatwiają prowadzenie samochodu oraz dostęp do kieszeni spodni, a także podwójna patka chroniąca główny zamek. System dwóch wzajemnie uzupełniających się patek zwiększa wiatro- i wodoszczelność kurtki. Jednocześnie uniemożliwiają one przedostawanie się śniegu do suwaka.
Producenci kurtek wykorzystują w swoich modelach różne rodzaje materiałów. Ich nazwy są skomplikowane (goretex, sympatex, hydrotex, aquatex i in.), ale właściwości we wszystkich przypadkach podobne. Mają najwyższe parametry wodoodporności i oddychalności, są lekkie, praktyczne, odporne na zmienne warunki atmosferyczne i niezwykle trwałe. Nowością jest Supra-Tex XP 5000 - materiał termoaktywny nowej generacji stosowany przez firmę Bergson. Różni się znacznie od tradycyjnych materiałów stosowanych do produkcji odzieży turystycznej i sportowej. Jego wierzchnia powierzchnia skutecznie zabezpiecza przed wiatrem, deszczem i śniegiem. Wewnętrzna warstwa o mikroporowatej strukturze umożliwia szybką i skuteczną transmisję na zewnątrz wilgoci powstałej wskutek wzmożonego wysiłku fizycznego.
Ceny profesjonalnych kurtek nie są niskie. Za model mający wymienione cechy zapłacić należy od 350 do 1800 złotych. Wydatek się jednak zwróci - nie zmokniemy, nie przeziębimy się, a z wyprawy wrócimy wypoczęci. Na koniec jedno przypomnienie: o kurtki należy dbać według zaleceń producenta - prać w odpowiedniej temperaturze, impregnować. Wtedy będą nam służyły o wiele dłużej.

Katarzyna Gałuszka

skionline.pl

powrót

Aktualne wiadomości w twojej poczcie!
Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowy,
bezpłatny narciarski serwis informacyjny skionline.pl
dopisz się do naszego newslettera.


Sprzęt narciarski 24/25
Porady
WorldSkitest 23/24
  • Test nart 22/23
  • Snowstyle 22/23
  • WorldSkitest: