Wybierz sprzęt dla siebie | 2002.10.10 |
Sezon narciarski przyniósł nam kolejne nowości w sprzęcie zimowym. Zmiany nie są tak radykalne jak 4 lata temu, kiedy to pojawiły się narty potocznie zwane carvingowymi. Była to prawdziwa rewolucja i w sposobie jeżdżenia, i w samym wyglądzie nart.
Rozpoznać nartę carvingową jest bardzo łatwo. Charakterystyczne cechy to wąska część środkowa, szeroki dziób i szeroka piętka. Ten kształt powoduje, że naciskając nartę na krawędź zaczyna ona łatwiej zakręcać. Narty tego typu trzymają się lepiej podłoża, ponieważ jazda na krawędziach jest bardziej efektywna. Od kilku lat mam możliwość testowania nart przed sezonem w gronie fachowców. Opinie są zgodne: pozycja nart carvingowych nowej generacji jest niepodważalna, a dowodem na to jest choćby fakt, że nart prostych nie produkuje się już w żadnej fabryce. Dlatego nie można proponować kupna innych typów nart - na stokach i w sklepach zapanowała era carvingu.
DZIECI WIEK 3 - 5 LAT
Zacznijmy od naszych maluchów, dla których możemy kupić teraz prawie wszystko i to dobrej jakości. Uważam, że jeżeli dziecko jest w miarę sprawne fizycznie, to możemy postawić je na nartach w 3-cim roku życia. Narty - jak najkrótsze czyli 60-80 cm i oczywiście wytaliowane. Wiązania - dziecinne, bezpiecznikowe, lekkie, ze ski-stopami o skali wypięcia od 0,5 do 2,5. Buty - dziecinne, ale "prawdziwe narciarskie", niewysokie cholewki i przede wszystkim miękkie skorupy, wystarczy jedna klamka - mogą być ok.1-1,5 cm większe niż stopa dziecka. Kije - na etapie "zerowca" malucha kije nie są potrzebne. Polecam za to zakup kasku i gogli (w żadnym wypadku pod kask nie zakładamy czapki). Główną zaletą kasku jest bezpieczeństwo dziecka, stała temperatury wewnątrz niezależnie od wiatru, mrozu lub opadów śniegu.
STARSZE POCZĄTKUJĄCE: WIEK 6 - 12 LAT
Narty - wytaliowane dziecinne lub młodzieżowe o długości: wzrost minus 5-10 cm. Wiązania - dziecinna skala 1-4,5. Dla cięższych 2-6, bardzo polecam wiązania Salomona - są mądrze skonstruowane i bezpieczne. Buty - dla mniejszych lekkich dzieci - miękkie dziecinne na 1 lub 2 klamry, dla starszych (10 - 12 lat) mogą to być już buty z grupy "junior". Nie kupujmy butów większych niż numer. Zdaję sobie sprawę, że jest to często zakup na sezon, ale za duże buty są nie do przyjęcia. Mogą mieć za dużo luzu i powodować dyskomfort, a co za tym idzie gorszy efekt w nauczaniu.
DZIECI ZAAWANSOWANE: WIEKU 6 - 12 LAT
Tutaj zależnie od stopnia zaawansowania, proponuję troszkę dłuższe narty, ale nie wyższe od dziecka. Można kupić lepszy model nart np. sportowy, to samo dotyczy wiązań i butów. Znane firmy dysponują sprzętem dla juniorów wysokiej jakości i w tym przypadku dobry sprzedawca powinien dobrać odpowiedni sprzęt. Przykład: dziecko w wieku 11 lat, dobrze jeżdżące o wzroście 147 cm i wadze 40 kg: ja dobrałbym: slalom carvery 140 cm i buty juniorskie (w moim sklepie byłyby to: narty - Atomic 9.16 Junior 140 cm lub Salomon X-Scream Team 140 cm, wiązania - Salomon S708, buty - Salomon Performa Junior). Przy dzieciach i młodzieży starszej, przyjmuję podobne zasady. Narty na pewno o przeznaczeniu juniorskim i nie wyższe od narciarza. Wiązania dobrane do wagi ciała, też w wersji junior. Najczęściej kupujecie Państwo buty za duże, tak "żeby wystarczyły na kilka sezonów". To błąd, który odbija się na jakości jazdy. Polecam buty typu "junior", dlatego, że są zaprojektowane specjalnie dla dzieci i młodzieży. Tzn., że np. przy rozmiarze 35 mają niską miękką cholewkę i są w środku odpowiednio wąskie, specjalnie na drobne dziecięce nogi.
KOBIETY POCZĄTKUJĄCE
Narty - koniecznie o długości wzrost minus 10 cm. Oprócz normalnych kobiecych modeli można zainteresować się nartami fun carvingowymi. Polecam np. zeszłosezonowe Atomic Carvmachine, które są produkowane tylko w długości 140 cm. Są znakomite zarówno do nauki jak i dla zaawansowanych narciarzy. Takich rodzynków mamy zresztą na rynku sporo, więc podam tylko ogólne zasady doboru. Wiązania - w zakresie wagowym i skali od 3-9 jest bardzo duży wybór modeli różnych firm. Dla początkujących Pań stosowanie bez płyt aktywnych i bez przesadnych wysokości płytek. Buty - na pewno typ Lady lub Woman, bardzo duży wybór, proponuję twardość w przedziale 40-60. Kije - aluminiowe lub z materiałów kompozytowych. Są dwa razy cieńsze i wspaniale wygodne w użytkowaniu. Długość dobieramy indywidualnie, zależnie od długości nóg, tułowia - zostawmy ten szczegół sklepom.
ZAAWANSOWANE
Narty - mogą być równe wzrostowi lub nieco krótsze, mamy tutaj na rynku bardzo duży wybór. Polecam zwłaszcza narty z grupy allround carver. Mamy tu do czynienia z nartami o promieniu skrętu ok.14-20 m. Dla porównania narty wyczynowe gigantowe (race carve) posiadają promień skrętu ok. 20 -24 m, slalomowe (slalom carve): 14-16 m, carvingi ekstremalne (fun): 9-12 m. Promień skrętu, czyli radius, lub inaczej wytaliowanie można wyjaśnić rysunkiem:
Dla pań jeżdżących dobrze, mogę zaproponować o wiele więcej typów, nawet takich, których przeznaczeniem, według katalogów, nie jest "normalna" jazda. Mam na myśli deski np. w grupach freeridowych. Takie modele bardzo dobrze sprawdzają się na nogach "normalnie". jeżdżących osób i mogą być "odczuwane", jako bardzo uniwersalne deski.
MĘŻCZYŻNI POCZĄTKUJĄCY
Narty - wzrost minus 5-10 cm, najlepiej również typu all round carver. Radiusy 20-14 metrów. Buty - Proszę dobierać rozmiar butów tak, aby były dopasowane z pierwszą grubą skarpetką chroniącą goleń. Twardość pomiędzy 50-80. Wiązania - zależnie od wagi narciarza, ale podstawowa skala to 3-10.
ZAAWANSOWANI
Jest to grupa narciarzy, którzy zjadą z każdej trasy w każdych warunkach. Narty - podobnie jak u Pań mamy tutaj duży wybór, dlatego tej grupie można zaproponować praktycznie wszystko. Polecam modne ostatnio slalom carvery - to naprawdę świetne i... uniwersalne narty. Nie wolno tylko przesadzać z ich długością - ja stosuję wzrost -10 cm. Miłośnikom szybkości polecam race carve. Tutaj także nie należy przesadzać z długością - długie narty (np. +20cm) mogą używać zawodnicy ważący 100 kg, ale nie "normalni". ludzie. Ja używam race carverów o długości równej wzrostowi. Bardzo uniwersalne są narty, przeznaczone według katalogów, do jazdy poza trasami (np. Atomic Wide Body, Salomon X-Scream Series). Tutaj długość max. +5 cm, lecz raczej równe wzrostowi. Oczywiście każdy, kto wybierze model z grupy allround, także nie będzie zawiedziony. Buty - Trzeba wybrać buty wygodne i dobrze dopasowane. Jeśli przymiar pokaże wynik np. 27,0, to taki rozmiar należy kupić. But po jakimś czasie zawsze "rozbije" się w środku i to da nam wystarczający komfort, przy jednoczesnej precyzji sterowania nartami. Twardość dla panów z tej grupy to od ok. 70 do 100.
Wiązania - tutaj musimy zastosować wiązania o większym zakresie sił wypięcia - czasami nawet do 12 lub 14. Część modeli nart ma już przykręcone płyty, co z góry narzuca nam typ wiązań. Do pozostałych możemy przykręcić każde inne firmowe wiązania, ale proponuję już gotowe wiązania na płytach. Mogą to być wiązania aktywne lub pasywne. W tej grupie również jest bardzo duży wybór dobrych produktów. W katalogach narciarskich najczęściej przy nartach zaproponowane są konkretne wiązania. Można się na tym oprzeć, chociaż odstępstwa są równie możliwe. W ten sposób w zasadzie płynnie przeszedłem do grupy o zacięciu sportowym, gdyż sprzęt wyżej proponowany nadaje się także dla niej. Można by jedynie zwiększyć twardość butów do ok. 120-130. Panowie z tej grupy przy doborze nart mogą trochę wyżej przykręcić się na płytach (np. kupując do nart Salomon X-Scream wiązania Tyrolia Power Select, można dodatkowo wyposażyć się w płytę Tyrolii o wysokości np. 10 lub 13 mm). Nie polecałbym takiego manewru narciarzom z mniej zaawansowaną muskulaturą. Narty z wysokimi wiązaniami i do tego jeszcze z płytą, są sztywniejsze i dużo bardziej agresywne. To powoduje konieczność użycia większej siły oraz precyzji. Dlatego trzeba uważać przy zakupie, żeby nie przedobrzyć. Płytę można po prostu dołożyć później. Zdaję sobie sprawę, że wybór sprzętu przy obecnej ofercie na rynku nie jest łatwy. Każdego narciarza należałoby potraktować indywidualnie. Dlatego zapraszam do uczestnictwa w testach, jeśli tylko macie państwo taką okazję, a przede wszystkim do odwiedzin w fachowych sklepach narciarskich. Życzę udanego sezonu.
Marek Żurawiecki
| powrót
Aktualne wiadomości w twojej poczcie!
|
Sprzęt narciarski 24/25
Porady
|